SOL/GÜNEŞ Projesi

Tayland’da Koichi Shimizu ve Akritchalerm Kalayanamitr tarafından 2008'de kurulan SOL adlı çağdaş sanat merkezi’nde sergilenen ses ve video enstalasyonunda amaçlanan, kaynağımız olan Güneş'ten ve onun bütünleştirici gücünden yola çıkarak farklı ülkelerden insanların yaratıcılıklarını paylaşmalarını sağlamaktı. Merkezde gerçekleşen bu ilk enstalasyon çalışması için Türkiye, İtalya, Arjantin ve Kore gibi ülkelerden çeşitli müzisyenlere Koichi Shimizu ve Dario Elia tarafından hazırlanan müzik gönderildi ve müzisyenlerden kendi dillerinde Güneş temalı sözler yazmaları ve seslendirmeleri istendi.

Bununla birlikte katılımcılardan, Güneş’in ülkelerinden görünümüyle ilgili görsel dökümanlar (video, fotoğraf, resim çalışması vb.) da istendi. Performans günü müzik üzerine, herbiri değişik hoparlörlerden olmak üzere çeşitli dillerdeki vokaller değişik düzenlerde birarada çalındı ve yeni uyumlar yakalandı. Bununla birlikte katılımcıların gönderdiği görsel dökümanların hoparlörlerin etrafında oynatılması ile, sesle görsel bir bütünlük sağlandı. Projeye Türkiye’den de Orkun Tüzel katıldı ve “Doğuşkanlar” isimli parçayı hazırladı. Bu parça ve Tayland'a gönderilen görüntüler ile Mantis Film tarafından bir de video hazırlandı. (bkz.video) Şarkının sadece Orkun Tüzel vokalini içeren kısaltılmış versiyonu ile enstalasyon için hazırlanan çok vokalli versiyonu olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır.

Katılımcıların listesi şöyle:
Müzik: Koichi Shimizu (Japonya) and Dario Elia (İtalya)
Vokaller: Dario Elia, Alma Laprida (Arjantin), Itta (Kore) and Orkun Tuzel (Türkiye)
Şiirler:
Leslie Low (Singapur), Jorgen Knudsen (Norveç), Ronnie Khoo (Malezya), Atit Sornsongkram, Natnicha Ammarittakhul, Nutnaree Ammarittakhul, Nitipong Thinthupthai, Siranee Saithong, Nuttapol Khunchareon and Sybpi (Tayland)
Fotoğraf ve Filmler:
Dario Elia, Alma Laprida, Takashi Shimizu (Japonya), Tasha Nesbitt (Amerika), Sucha Wongsurawat (Belçika), Lois Nakhleh (Filistin), Penwadee Naphaket Manont, Mary Pansanga, Yuwadee Srihuayyod, Chayaporn Maneesutham, Chagasik, Patavee Viranuvat, Akrichalerm Kalayanamitr, Pathompon Tesprateep and Nitipong Thinthupthai (Tayland)

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button